Szukaj
Close this search box.

Dekolonizacja w muzeach w praktyce: Przewodnik z międzynarodowymi przykładami

Csilla Ariese i Magdalena Wróblewska

Jak muzea mogą mierzyć się z kolonialną przeszłością? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, ale istnieją sprawdzone praktyki, które pomagają instytucjom kultury podejmować świadome decyzje. Ta książka to przystępny i praktyczny przewodnik po metodach dekolonizacji stosowanych w muzeach na całym świecie.

Autorki podzieliły przykłady na kluczowe obszary działania takie jak: decentralizacja narracji – jak muzea mogą oddawać głos społecznościom, których historia była dotąd marginalizowana? przejrzystość kolekcji – jakie kroki można podjąć, aby publicznie ujawniać pochodzenie eksponatów? większa inkluzywność – w jaki sposób muzea mogą tworzyć przestrzeń dla różnorodnych perspektyw i włączać w procesy decyzyjne grupy wcześniej pomijane?

Przewodnik to nie tylko teoretyczna analiza, ale przede wszystkim praktyczne narzędzie, które muzealnicy i muzealniczki mogą dostosować do własnych potrzeb i kontekstu. Jeśli dekolonizacja muzeów to temat, który Cię interesuje, ta książka dostarczy inspiracji i konkretnych wskazówek do działania.

Poczytaj: publikacja w wolnym dostępie

Csilla Ariese i Magdalena Wróblewska, Practicing Decoloniality in Museums: A Guide with Global Examples. Amsterdam University Press 2021

Przewodnik powstał w ramach pakietu pracy Muzea miejskie i zwielokrotnione przeszłości kolonialne projektu ECHOES (H2020), który był realizowany na Uniwersytecie Warszawskim

Scroll to Top