O nas
Prowadzimy badania nad narracjami polskich muzeów. Angażujemy się we współpracę z muzealniczkami, muzealnikami oraz ekspertami i ekspertkami zajmującymi się społeczeństwem wielokulturowym. Zastanawiamy się, jak polskie muzea mogą stać się przestrzeniami przyjaznymi dla osób o zróżnicowanych tożsamościach. Nasza strona wykorzystuje doświadczenia zdobyte lokalnie i globalnie, w ramach międzynarodowych projektów City Museums and Multiple Colonial Pasts (ECHOES Horizon 2020), Decolonial Museology Recentered: Thinking Theory and Practice through East-Central Europe oraz Thinking Through the Museum

Joanna Wawrzyniak
Socjolożka i historyczka, prowadzi Centrum Badań nad Pamięcią Społeczną przy Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka wielu książek i artykułów o historii społecznej i pamięci zbiorowej polskiego społeczeństwa w perspektywie porównawczej. Zajmuje się obecnie pamięcią o neoliberalnej transformacji po 1989 roku, a także przemianami pamięci kulturowej w kontekście europejskim i globalnym. Ostatnio ukazały się współredagowanie przez nią tomy Regions of Memory: Transnational Formations (Palgrave 2022) oraz Remembering the Neoliberal Turn: Economic Change and Collective Memory in Eastern Europe after 1989 (Routledge 2023). Od lat interesuje się muzeami. Kierowała między innymi grupą roboczą Muzea miejskie i kolonialne przeszłości w ramach projektu ECHOES H2020 a obecnie wraz z Eryką Lehrer prowadzi projekt Decolonial Museology Re-Centered: Decolonial Museology Re-centered: Thinking Theory and Practice through East-Central Europe.

Erica Lehrer
Socjoantropolożka i kuratorka, profesorka na Wydziale Historii i Antropologii Społecznej Uniwersytetu Concordia w Montrealu, gdzie jest kieruje założonym przez siebie Curating and Public Scholarship Lab (CaPSL). Autorka monografii Jewish Poland Revisited: Heritage Tourism in Unquiet Places (Indiana University Press 2013); współautorka m.in.: Terribly Close: Polish Vernacular Artists Face the Holocaust (Kritika Polityczna, 2023); My Museum, A Museum About Me (Jagiellonian/Columbia University Press, 2023); Curatorial Dreams: Critics Imagine Exhibitions (McGill-Queens 2016); Jewish Space in Contemporary Poland (2015); and Curating Difficult Knowledge: Violent Pasts in Public Places (Palgrave 2011), oraz wielu artykułów. Kierowniczka międzynarodowego projektu Thinking Through the Museum: A Partnership Approach to Curating Difficult Knowledge in Public (2021-2028).

Aneta Kopczacka
Kulturoznawczyni, animatorka i kuratorka projektów fotograficznych, autorka tekstów. Absolwentka filozofii oraz kulturoznawstwa UMCS w Lublinie. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat strategii kuratorskich wobec fotografii wernakularnych znajdujących się w publicznych kolekcjach muzealnych. Badawczo zainteresowana przede wszystkim fotografiami rodzinnymi – ich oddziaływaniem, statusem i sposobami ich wykorzystania.

Zofia Rohozińska
Doktorantka w Szkole Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę pod tytułem „Socrealizm 1951-2021: Genealogia pamięci i zapomnienia w polskim polu sztuki”. Socrealizm mógł zakończyć się jako dominująca doktryna polityki kulturalnej w Polsce w pierwszej połowie lat 50., ale dopiero wtedy zaczęło kształtować się jego dziedzictwo w dziedzinie sztuki i historii sztuki. Promotorzy rozprawy: prof. Joanna Wawrzyniak (Uniwersytet Warszawski), dr Piotr Słodkowski (Akademia Sztuk Pięknych).

Anna Pruszyńska
Architekta i socjolożka. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat udziału Ukrainek i Ukraińców w instytucjach demokracji partycypacyjno-deliberacyjnej w Polsce. Badawczo zainteresowana socjologią pracy, gender studies oraz socjologią mieszkalnictwa.

Dang Thuy Duong (Sara Dang)
Artystka, architektka, badaczka i nauczycielka akademicka. W pracy artystycznej interesuje się alternatywnymi formami sprawczości, migracją i społecznymi praktykami wyrównawczymi. W 2019 roku opracowała metodę badawczą „miasto w ruchu”, dedykowaną badaniu relacji między przestrzeniami miejskimi a praktyką pieszą. Wykłada metody badawcze w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Jako architekt projektowała wystawy, przestrzenie publiczne i budynki m.in. w Polsce i Kazachstanie.

Małgorzata Głowacka-Grajper
Socjolożka i antropolożka społeczna, pracuje na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego w Katedrze Antropologii Społecznej, Studiów Etnicznych i Migracyjnych oraz w Centrum Badań nad Pamięcią Społeczną. Zajmuje się problematyką tożsamości narodowej i etnicznej, pamięcią społeczną w środowiskach lokalnych i wspólnotach pamięci oraz aktywizmem pamięciowym. Prowadzi także badania dotyczące relacji między religią a pamięcią oraz perspektywy postkolonialnej w projektach pamięciowych i muzealnych na obszarze post-sowieckim. Obecnie pracuje nad projektem dotyczącym pamięci post-imperialnego dziedzictwa rosyjskiego w Polsce.

Thuc Linh Nguyen Vu
Postdoctoral fellow w Research Center for The History of Social Transformations (RECET) na uniwersytecie w Wiedniu. Jej badania dotyczą współczesnej historii Polski, Wietnamu, globalnego socjalizmu, migracji, ruchów społecznych, rasizmu a także krytycznych studiów nad białością (Critical Whiteness Studies).

Margaret Ohia-Nowak
Adiunktka w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Naukowo zajmuje się problematyką rasy, urasawiania i antyczarnego rasizmu w perspektywie języka, dyskursu i komunikacji publicznej i prywatnej. Wykładowczyni na Women’s and Gender Studies (GEMMA) na Uniwersytecie Łódzkim oraz w Black Europe Summer School (BESS) w Amsterdamie (2010). Autorka książki „Antyczarny rasizm. Język-dyskurs-komunikacja” (2025). Stypendystka Programu Fulbright (2013). Laureatka prestiżowej nagrody naukowej Emma Goldman Award (2025) i Susan Treadwell Memorial Award (2024). Uczestniczka programu Obama Foundation Leaders (2024-2025). Kierowniczka i uczestniczka wielu badawczych projektów krajowych i międzynarodowych zrealizowanych m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Amsterdamskim, United Nations University, City University London, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz w Centre of Discourse Studies w Barcelonie. Doświadczona trenerka antydyskryminacyjna i międzykulturowa. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Black Justice Poland, redaktorka naczelna Słownika Empatycznego Języka Polskiego.

Dmitriy Panto
Doktor, kustosz dyplomowany, pracownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Profesor honorowy państwowego Uniwersytetu im. Sz. Ualichanowa w Kokszetau (Kazachstan). Sekretarz Polsko – Kazachstańskiej i Polsko Uzbekistańskiej Komisji Historycznej. Realizował projektu muzealnicze i naukowe z Europejskim Centrum Solidarności, Muzeum Gdańska, Instytutem Pileckiego, Muzeum Historii Polski, etc. Od ponad czterech lat współpracy z United States Holocaust Memorial Museum, gdzie wspiera postanie nowej wystawy główniej. Do jego zainteresowań badawczych należą: historia Kościoła katolickiego w Cesarstwie Rosyjskim i ZSRR, terror stalinowski, deportacje w głąb Związku Radzieckiego oraz metodologia historii i muzealnictwa.

Magdalena Rubenfeld-Koralewska
Przedsiębiorczyni społeczną i aktywistka kultury, inicjatorka i członkini zarządu różnych żydowskich startupów. Współzałożycielka i dyrektorka artystyczna FestivALTu – multidyscyplinarnej organizacji kulturalnej, wykorzystującej krytycznie zaangażowaną sztukę współczesną, performans i aktywizm jako narzędzia do badania złożoności dzisiejszej żydowskiej Polski. Zajmuje się problematyką pamięci żydowskiej, dialogu polsko-żydowskiego, nieformalnej edukacji żydowskiej i zaangażowania społecznego. Obecnie pracuje jako koordynatorka programowa Limmud Europe.

Ishrat Shaheen
Studentka Estonian Academy of Arts. Artystka interdyscyplinarna i badaczka granic poprzez angażujące praktyki artystyczne. Z wykształcenia urbanistka, zainteresowana badawczo relacją między miastem i mieszkańcami oraz tym, jak geografia wpływa na rozwój kulturowy. Prowadziła projekty artystyczne na polskich granicach.

Mikołaj Skawiński
Student filozofii i matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Urodził się w Chrzanowie, ma pochodzenie polskie i gujańsko-francuskie. Pełni funkcję przewodniczącego Koła Filozofii Postkolonialnej. Naukowo zajmuje się filozofią postkolonialną i logiką.

Mustafa Switat
Socjolog, psycholog, adiunkt w Katedrze Historii Idei i Antropologii Kulturowej ISNS UW. Badacz powiązań między kulturami europejskimi i pozaeuropejskimi na przykładzie szeroko rozumianych polsko-arabskich relacji i kontaktów międzykulturowych. Autor szeregu artykułów i dwóch monografii Społeczność arabska w Polsce. Stara i nowa diaspora (2017) – wyróżnionej w konkursie ACADEMIA 2018 na najlepszą publikację akademicką i naukową – oraz Transfer w myśli społecznej. Od transferu kulturowego do transferu miedzy kulturami (2020). Jego projekty badawcze koncentrowały się na różnych aspektach przepływów międzykulturowych w zakresie wymiany materialnych i niematerialnych elementów kulturowych, w tym cyrkulacji wiedzy oraz idei, a także roli pośredników kulturowych w tym procesie wymiany. Współredaktor serii wydawniczej Transfer kultury arabskiej w dziejach Polski.

dr Joanna Talewicz
Antropolożka, ekspertka w dziedzinie badań nad społecznością romską, włączeniem społecznym i prawami mniejszości. Współzałożycielka i prezeska Fundacji w Stronę Dialogu. Od lat zaangażowana w działania na rzecz praw Romów i Romek, aktywnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach przeciwdziałających dyskryminacji oraz wspierających edukację grup marginalizowanych. Absolwentka Leadership Academy for Poland, stypendystka prestiżowych programów, m.in. Fulbrighta oraz Columbia University. Członkini Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz: polskiej delegacji w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA), Democracy and Belonging Forum przy Othering &Belonging Institute, UC Berkeley, Międzynarodowej Rady Institute for the Danube Region and Central Europe (IDM) W 2024 roku została wybrana do prestiżowego programu Obama Foundation Leaders Europe, dołączając do grona liderów społecznych i innowatorów z całego kontynentu. Jest autorką licznych publikacji, mówczynią oraz promotorką praw człowieka.

Mychajło Zubar
Historyk, muzealnik, kurator. Badacz teorii muzealnictwa, w szczególności problematyki powstawania i rozwoju nowoczesnych polskich muzeów narracyjnych. Współautor koncepcji wystawy stałej Narodowego Muzeum Tarasa Szewczenki w Kijowie. Autor koncepcji projektów wystawienniczych i muzealnych takich jak: Port Kultur (Mariupol, Ukraina), Muzeum Wojsk Specjalnych (Kropywnycki, Ukraina), Szewczenko w języku miasta (Kijów, Ukraina), Szewczenko – poeta (Kijów, Ukraina), współautor prezentowanej w Europejskim Centrum Solidarności wystawy Sława Ukrajini! Symbole niepodległości. Dwukrotny stypendysta programu „Gaude Polonia”